معروفترین مجسمه سازان دنیا

پیتر ایلیچ چایکووسکی

موسیقیدان و آهنگساز نامدار قرن نوزدهم روسیه ، در سال 1840 به دنیا آمد و از سنین جوانی وارد عالم موسیقی شد . چایکووسکی اولین اثر معروف خود " رومئو و ژولیت " را در سی سالگی پدید آورد و تا پایان عمرش در سال 1893 دهها اثر جاویدان دیگر نیز به وجود آورد که معروفترین آنها عبارتند از : "دریاچه قو" ، "زیبای خفته" ، "فندق شکن" ، "شهرزاد" ، کنسرتوی پیانوی شماره یک و شش سمفونی ، که آخرین آنها سمفونی ششم از محبوبترین آثار او به شمار می آیند .

     
 لئون تولستوی

نویسنده پرآوازه قرن نوزدهم روسیه ، که هر چند تا پایان دهه اول قرن بیستم نیز در قید حیات بود در سالهای پایانی عمر خود اثری پدید نیاورد . تولستوی یک نجیب زاده روسی بود که لقب "کنت" داشت ، ولی کمتر در مجامع و محافل اشرافی ظاهر می شد و بخش اعظم عمرش را در مزرعه شخصی خود به کار نوشتن پرداخت . معروفترین اثر تولستوی "جنگ و صلح" که در چهل سالگی نوشته است ، مهمترین اثر ادبی جهان به شمار می آید . تولستوی در سال 1910 در سن 82 سالگی درگذشت .

     
 مارک تواین

معروفترین و محبوبترین نویسنده آمریکائی قرن نوزدهم ، که مانند تولستوی نویسنده نامدار روسی در دهه اول قرن بیستم نیز در قید حیات بود ، ولی در سالهای پایانی عمرش اثری پدید نیاورد . مارک تواین که نام اصلی او " ساموئل کلمنس " بود در جوانی با نام مستعار مارک تواین به کار روزنامه نویسی پرداخت و چون با همین نام معروف شد ، آثار مهم ادبی و اجتماعی خود را نیز به همین نام منتشر کرد. مارک تواین افکار و عقاید اجتماعی خود را در قالب داستانهای طنز آلودی بیان کرده و نوشته های او پس از گذشت بیش از یک قرن از تاریخ نگارش آنها هنوز در ردیف پرفروش ترین کتابهای ادبیات انگلیسی است. مارک تواین در سال 1910 در سن 75 سالگی در گذشت.

     
 چارلی چاپلین

معروفترین هنرپیشه سینمای جهان که نام اصلی او"چارلز اسپنسر چاپلین " است در سال 1889 در خانواده فقیری در لندن به دنیا آمد و در سال 1910 با یک گروه نمایشی به آمریکا رفت وپس از چند سال ایفای نقشهای کمدی در صحنه تئاتر وارد عالم سینما شد . چارلی چاپلین در سالهای 1916 تا 1936 پرفروش ترین و معروفترین فیلمهای سینمای صامت را پدید آورد که "مهاجر" ، "زندگی سگی" ، "درجستجوی طلا" ، "عصر جدید" و "کودک" از جمله مشهورترین آنهاست . چارلی چاپلین در سال 1940 با ایفای نقش هیتلر در فیلم " دیکتاتور " به اوج شهرت خود رسید و دو فیلم دیگر او " مسیو وردو " و " لایم لایت " که چارلی نقشهای متفاوتی را در آنها اجرا می کند ابعاد دیگری از توانائی او را در بازیگری نمایان ساخت . چارلی در سالهای اوج هیستری ضد کمونیستی در آمریکا به تمایلات کمونیستی متهم شد و در سال 1952 آمریکا را ترک گفت و در سوئیس مسکن گزید . چارلی قبل از مرگش در سال 1977 از طرف ملکه انگلستان به لقب " سر " ملقب شد . چارلی هنگام مرگ 88 سال داشت .

 

     
 رابیند رانات تاگور

شاعر و نویسنده و فیلسوف نامدار هندی در سال 1881 به دنیا آمد و در سال 1941 در سن 60 سالگی درگذشت . تاگور که در سال 1913 به دریافت جایزه نوبل ادبیات نائل آمد علاوه بر اشعار و آثار ادبی و فلسفی ، نقاش نامداره هم بود و در موسیقی نیز دستی داشت . اشعار تاگور به بیش از بیست زبان ، از جمله فارسی ترجمه شده و بهترین ترجمه فارسی اشعار او " صد پند تاگور " به ترجکه استاد ابراهیم پورداود است .

     
 جرج برنارد شاو

مشهورترین نویسنده انگلیسی قرن 20 در سال 1856 در دوبلین ( ایرلند ) به دنیا آمد و پس از انجام تحصیلات ابتدائی و متوسطه در بیست سالگی به لندن رفت و تا پایان عمر در این شهر زندگی کرد . برنارد کار نویسندگی را با نقد ادبی و هنری آغاز کرد و سپس به کار نمایشنامه نویسی پرداخت . نخستین نمایشنامه های جرج در اواخر قرن 19 به روی صحنه آمد و تا سال 1950 که در سن 94 سالگی درگذشت بیش از 80 نمایشنامه دیگر نوشت که بسیاری از انها از آثار جاویدان هنرهای نمایشی است و صحنه های تئاتر جهان در طول قرن بیستم هرگز از نمایشنامه های او خالی نبوده است . جرج علاوه بر قریب 100 نمایشنامه چند اثر مهم ادبی و اجتماعی نیز پدید آورده که معروفترین آنها " جنگ و عقل سلیم " و " دارالمجانین سیاسی در آمریکا " است . جرج در سال 1925 به دریافت جایزه نوبل در ادبیات نائل آمد .

     
 برتراند راسل

فیلسوف و نویسنده و ریاضیدان نامدار انگلیسی در سال 1872 در لندن به دنیا آمد و نخستین آثار او صرفاً جنبه علمی داشت که معروفترین آنها اثر سه جلدی " اصول علم ریاضی " است . برتراند راسل سپس به مسائل فلسفی و اجتماعی پرداخت و آثار او در رد تئوریهای مارکس بازتاب گسترده ای داشت . برتراند راسل در سال 1950 به دریافت جایزه ادبی نوبل نائل آمد و دو دهه پایانی عمراو بیشتر به مبارزات سیاسی و برگزاری کنفرانس های بین المللی ومجالس سخنرانی علیه تسلیحات اتمی و جنگ ویتنام گذشت . برتراند راسل دوباره نیز در جریان مبارزات سیاسی خود دستگیر و زندانی شد . راسل در سال 1970 در سن 98 سالگی در گذشت .

 

     
 پابلو پیکاسو

در میان هنرمندان نقاش قرن بیستم ، نقاش اسپانیولی و مبتکر سبک جدید کوبیسم بی تردید پرآوازه ترین آنهاست . تابلوهای نقاشی او که برای 99 درصد مردم جهان نامفهوم و حتی بی معنی است از گرانقیمت ترین آثار هنری در جهان به شمار می آید . پیکاسو در سال 1881 در شهر مالاگا در اسپانیا به دنیا آمد و در سن نوزده سالگی به فرانسه مهاجرت کرد و در بیست و پنج سالگی از نقاشان سرشناس پاریس به شمار می آمد . نخستین اثر نقاشی او به سبک مدرن که موجب شهرت وی شد تابلو " دوشیزگان آوینیون " بود که در سال 1907 پدید آورده و در واقع مرحله گذری از مکتب کلاسیک به سبک جدید به شمار می آید . پیکاسو تا هنگام مرگش در سال 1973 همچنان فعال بود و قریب صد تابلو قیمتی از او به یادگار مانده است .

     
 هانری ماتیس

نقاش و مجسمه ساز معروف فرانسوی اواخر قرن نوزدهم ونیمه اول قرن بیستم ،با سبک بدیع نقاشی و مجسمه سازی پیروان به دست آورد و بسیاری از شاگردان او نیز در عالم نقاشی شهرت یافتند . در سالهای دهه 1910 و 1920 بین ماتیس و پیکاسو رقابت شدیدی به وجود آمد ، ولی در سالهای پایانی عمر ماتیس این رقابت به دوستی مبدل شد . ماتیس درسال 1954 در سن 85 سالگی در گذشت .                      

     
 آنتون چخوف و ماکسیم گورکی

 مشهور ترین نویسندگان نسل جدید روسیه هستند ، که اولی در سال 1904 در سن 44سالگی درگذشت و انقلابات 1905 و 1917 روسیه را ندید ، ولی گورکی در دوران انقلاب روسیه به اوج شهرت خود رسید . داستانهای چخوف که بیشتر مایه طنز دارد هنوز از پر فروش ترین آثار ادبی روس در جهان به شمار می آید و گورکی نیز که در آغاز کار نویسندگی خود با چخوف آشنا شد ، او را استاد خود می دانست  . معروف  ترین اثر ماکسیم گورکی " مادر " در سال 1907 منتشر شد و تا ده سال بعد که دو انقلاب پی درپی در روسیه به عمر رژیم تزاری خاتمه داد و به استقرار نظام کمونیستی در این کشور انجامید آثار مهم دیگری نیز پدید آورد . آخرین اثر گورکی " دشمنان " در سال 1935 منتشر شد . ماکسیم گورکی یک سال بعد در سن 68 سالگی در گذشت . عکس های این صفحه در جوانی گورکی در کنار چخوف و میا نسالی او بعد از انقلاب بلشویکی روسیه بر داشته شده است . 

 

 

 

   
 توماس الیوت

نویسنده و شاعر نامدار انگلیسی-آمریکایی که پس از ویلیام شکسپیر بزرگترین شاعر تاریخ ادبیات انگلیس شناخته شده است . توماس الیوت ، که بیشتر به نام مخفف خود " تی . اس . الیوت " شهرت یافته است ، در سال 1888 در آمریکا به دنیا آمد و در جوانی به انگلستان مهاجرت کرد و تابعیت انگلیسی را پذیرفت . از اشعار او پنج نمایشنامه منظوم وی بیش از همه شهرت دارد . الیوت در سال 1948 به دریافت جایزه ادبی نوبل نائل آمد و در سال 1965 در گذشت .

     
 لورنس اولیویه

 هنرپیشه نامدار انگلیسی که از پانزده سالگی تا هشتاد سالگی در صحنه تئاتر و سینمای انگلستان و آمریکا هنرنمائی کرد و مطبوعات و رسانه های خبری جهان هنگام مرگ او در 82 سالگی ، وی را در کنار چارلی چاپلین بزرگترین هنرپیشگان قرن بیستم نامیدند . اگر چارلی چاپلین بزرگترین هنرپیشه کمدی جهان باشد ، لورنس اولیویه که مانند چارلی چاپلین به لقب " سر " ملقب شد برجسته ترین هنرپیشه نقش های دراماتیک بود و با ایفای نقش " هاملت " و " اتللو " در نمایشنامه های شکسپیر به اوج موفقیت خود رسید . سر لورنس اولیویه چند سال قبل از مرگش در سال 1989 از طرف ملکه انگلستان به عنوان لردی ملقب شد و به عضویت مجلس اعیان انگلیس درآمد .

     
 گرتا گاربو

از معروفترین هنرپیشگان زن جهان ، که کار هنرپیشگی را در سینمای صامت آغاز کرد و در عصر جدید سینما نیز از محبوبترین هنرپیشگان زمان خود بود ، گرتا گاربو در سال 1905 در سوئد به دنیا آمد و بعد از مهاجرت به آمریکا در 18 سالگی وارد عالم سینما شد . اولین فیلم صامت او در سال 1926 به نمایش گذاشته شد ، و از سال 1930 در اولین فیلمهای صدادار هولیوود ظاهر گردید . از فیلمهای معروف او می توان از " گراند هتل " ساخت 1932 ، " ملکه کریستینا " و " آناکارنینا " ساخت 1935 و " کامیل " ساخت 1936 نامبرد . اوج موفقیت گرتا گاربو ایفای نقش "آناکارنینا " در اثر جاویدان تولستوی بود . گرتا گاربو در 40 سالگی از عالم سینما کناره گیری کرد و در 85 سالگی در گذشت . 

     
 ایگور استرا وینسکی و یهودی منوهین

در میان موسیقیدانان و آهنگسازان این دو نفر طولانی ترین و ماندگار ترین اثر را بر هنر موسیقی قرن بیستم برجای نهاده اند . استرا وینسکی نخستین اثر جاویدان خود را در آغاز دومین دهه قرن بیستم پدید آورد و تا شصت سال بعد از آن از چهره های برجسته موسیقی در قرن بیستم بود و یهودی منوهین که اندکی بعد از او وارد صحنه شد ، تا پایان قرن بیستم از چهره های برجسته موسیقی قرن به شمار می آمد . ایگور در سال 1882 در سن پترزبورگ به دنیا آمد و از سال 1910 تا پایان عمرش در 1971 بیش از پنجاه اثر به یادماندنی خلق کرد که اجرای آن در شهرهای مختلف اروپا و آمریکا با موفقیت کم نظیری همراه بود . یهودی در سال 1916 در نیویورک به دنیا آمد و در هشت سالگی با نواختن در ارکستر سمفونیک سانفرانسیسکو شگفتی آفرید . یهودی تا سال 1999 که در سن 83 سالگی درگذشت هرگز صحنه را ترک نکرد . یهودی علاوه بر آهنگهای بسیاری که خود ساخته و اجرا کرده ، آهنگهای بسیاری که خود ساخته و اجرا کرده ، آهنگهای فراموش شده قدیمی را نیز بازسازی کرده است .

     
 مارلین دیتریش

هنرپیشه آلمانی الاصل سینمای آمریکا در سال 1902 به دنیا آمده و تا سن 25 سالگی که وارد عالم سینما شد خواننده کاباره بود . مارلین نخستین فیلمهای سینمایی خود را در آلمان بازی کرد و پیش از مهاجرت به آمریکا هنرپیشه مشهوری بود . از معروفترین فیلمهایی که مارلین در نقش اول هنرپیشه زن این فیلمها ظاهر شده است ، می توان از فیلمهای " فرشته آبی " و " ونوس موخرمایی " نام برد که در اوج زیبایی این هنرپیشه آلمانی در سالهای دهه 1930 تهیه شده است . مارلین در سن پنجاه سالگی از عالم سینما کناره گیری کرد و حاضر نشد در نقش زنان پیر و جاافتاده ، خاطره زیبایی و جاذبه جوانی خود را از ذهن دوستدارانش پاک کند . مارلین در سال 1992 در نود سالگی درگذشت .

     
 همفری بوگارت

از معروفترین هنرپیشگان سینمای آمریکا در سال 1899 در نیویورک متولد شد  و در سال 1957 در سن 58 سالگی درگذشت . همفری کار هنرپیشگی سینما را از 22 سالگی آغاز کرد و در مدت بیش از بیست سال از 1936 تا 1957 از برجسته ترین چهره های سینمای آمریکا بود . از معروفترین فیلمهای او می توان از "جنگل سنگ شده" و "کازابلانکا" و "خواب طولانی" و "ملکه افریقایی" نام برد . همفری دوبار به دریافت جایزه اسکار نایل آمد .

     
 هنری مور

نقاش و مجسمه ساز نامدار انگلیسی که در هر دو هنر به اوج شهرت رسید . هنری در سال 1898 به دنیا آمد و در سال 1986 در سن 88 سالگی درگذشت . او کار نقاشی و مجسمه سازی را توأمان آغاز کرد و در جریان جنگ دوم جهانی با نقاشی چهره های مردمی که از ترس بمباران های هوائی در متروهای لندن پناه گرفته بودند شهرت یافت . هنری بیشتر به عنوان مجسمه ساز شهرت یافته و از مبتکران سبک آبستره در مجسمه سازی است .

     
 ژاک لیپ شیتس

از معروفترین مجسمه سازان جهان که از کارهای او مانند مجسمه " مردی با گیتار " و " حمام " و " چهره " و " نوازنده چنگ " از گران ترین مجسمه های دنیا به شمار می آیند . ژاک در سال 1891 در لیتوانی به دنیا آمد و در سال 1973 در پاریس درگذشت .

     
 آلفرد هیچکاک

کارگردان معروف انگلیسی ، که بیشتر فیلمهای خود را در هالیوود تهیه کرده و به همین جهت بیشتر به عنوان یک هنرمند آمریکایی شناخته شده است . آلفرد در سال 1899 در لندن به دنیا آمد و در جوانی به آمریکا مهاجرت کرد . اولین فیلم معروف او که موجب شهرتش شد ، " 39 پله " بود که در سال 1935 ساخته و بعد از آن تا سالهای دهه 1970 بیش از بیست فیلم دیگر ساخت که عمدتاً مبتنی بر تجزیه و تحلیل حالات روانی است ، که در قالب داستان های جنائی و پلیسی عرضه می شود . آلفرد قبل از مرگش در سال 1980 به لقب " سر " از طرف ملکه الیزابت ملقب گردید .

     
 لوئی آرمسترانگ

سلطان موسیقی جاز آمریکا . در سال 1970 در شهر " نیواورلئان " به دنیا آمد و بعد از موفقیت در برنامه هائی که در شیکاگو و نیویورک اجرا کرد به زادگاه خود بازگشت و نیواورلئان را به مرکز موسیقی جاز آمریکا تبدیل کرد . آرمسترانگ در چندین فیلم نیز در نقش خود ( نوازنده ترومپت ) بازی کرده است .

     
 استان لورل و الیور هاردی

معروفترین هنرپیشگان کمدی جهان پس از چارلی چاپلین ، که به اتفاق یکدیگر در بیش از دویست فیلم کوتاه و بلند کمدی ایفای نقش کرده اند . لورل انگلیسی و متولد سال 1890 و هاردی آمریکائی و متولد سال 1892 بود . لورل و هاردی در سال های دهه 1910 با هم آشنا شدند و با ایفای نقش در فیلمهای صامت شهرت یافتند . فعالیت های سینمایی آنها در دهه 1940 پایان یافت . هاردی در سال 1957 و لورل در سال 1965 درگذشت .

     
 جون واین

از مشهورترین هنرپیشگان سینمای جهان ، که بیشتر به خاطر ایفای نقش در فیلمهای وسترن شهرت یافته است . جون واین از بیست سالگی وارد عالم سینما شد و تا سال 1976 که آخرین فیلم خود " تیرانداز " بازی کرد ، قریب چهل سال از درخشانترین چهره های سینمای هالیوود به شمار می آمد ، جون واین در سال 1979 سه سال پس از بازی در آخرین فیلمش ، در سن 72 سالگی درگذشت .

     
 لوکور بوزیه

معروفترین چهره در هنر معماری جهان در سوئیس به دنیا آمده ، ولی به عنوان یک آرشیتکت فرانسوی شهرت دارد . لوکور بوزیه ، که نام اصلی او " شارل ژانره " است ، تقریباً همان نقشی را که پیکاسو در عالم نقاشی بازی کرد ، در هنر معماری ایفا نمود و تحول بزرگی در معماری بوجود آورد . لوکور بوزیه مبتکر دیوارهای شیشه ای و دیوارهای بدون پنجره در ساختمانها است و از معروفترین کارهای او می توان به ساختمان سازمان ملل متحد در نیویورک و مرکز هنرهای تجسمی دانشگاه هاروارد اشاره کرد . لوکور بوزیه در سال 1969 در سن 82 سالگی درگذشت .

     
  اندی وارهول

از نقاشان و طراحان مدرن آمریکا که بیشتر به عنوان یک هنرمند مردمی شناخته شده و زندگی روزمره را به تصویر می کشد . اندی وارهول فعالیت هنری خود را با کارهای تبلیغاتی شروع کرد و مبتکر تبلیغات مدرن با استفاده از هنر تصویری است . اندی وارهول در سال 1930 متولد شده و از پولسازترین هنرمندان جهان به شمار می آید .

     
 ژان پل سارتر و سیمون دوبووار

نویسنده و فیلسوف معروف فرانسوی و سیمون دوست و همراه تمام عمر ژان بود و سیمون هم از نویسندگان سرشناس فرانسه بود . ژان پل سارتر در آثار خود که معروفترین آنها " وجود و عدم " و " تهوع " و " راههائی به سوی آزادی " است افکار خود را که مبتنی بر مکتب اگزیستانسیالیزم است عرضه می کند . ژان پل سارتر که بیشتر به خاطر افکار آزادیخواهانه اش شهرت دارد در سال 1964 از پذیرفتن جایزه ادبی نوبل خودداری کرد . سارتر در سال 1980 در سن 75 سالگی درگذشت .

     
 ارنست همینگوی

نویسنده نامدار آمریکائی که از سالهای دهه 1920 تا 1950 برجسته ترین آثار ادبی را در آمریکا پدید آورد . از معروفترین داستانهای او می توان از "وداع با اسلحه" ، "داشتن و نداشتن" ، "مرگ در شامگاه" ، "زنگها برای که به صدا در می آیند" و "مرد پیر و دریا" نام برد . ارنست در سال 1954 به دریافت جایزه ادبی نوبل نائل آمد و در سال 1961 در سن 62 سالگی به دلایل نامعلومی خودکشی کرد . از بعضی آثار او مانند "مرد پیر و دریا" ، "وداع با اسلحه" و "زنگها برای که به صدا در می آیند" فیلمهای پرفروشی ساخته شده است .

     
 جیمز دین

هنرپیشه معروف آمریکائی سالهای دهه 1950 که عمر کوتاهش مجال هنرنمائی زیادی به او نداد ، ولی با چند فیلم مانند "شرق عدن" و "شورش بی دلیل" به اوج شهرت رسید . مرگ او در یک حادثه اتومبیل در سال 1955 در حالی که 24 سال بیش نداشت ، از او یک اسطوره ای ساخت که بعد از گذشت قریب پنجاه سال از مرگش هنوز از محبوبترین هنرپیشگان تاریخ سینمای آمریکا به شمار می آید .

     
 مارلون براندو

از معروفترین هنرپیشگان سینمای آمریکا در نیمه دوم قرن بیستم که بیش از چهل سال در صحنه سینمای جهان درخشیده است . مارلون در سال 1924 در اوماها به دنیا آمد و پیش از ورود به عالم سینما در صحنه تئاتر ظاهر شد . یکی از کارگردانان هالیوود پس از مشاهده بازی قوی او در تئاتر "برودوی" نیویورک ، مارلون را به هالیوود دعوت کرد و طی سالهای دهه 1950 تا 1990 مارلون در فیلمهای بسیاری ایفای نقش نمود و دوبار به دریافت جایزه اسکار نائل آمد . از معروفترین فیلمهای او "پدرخوانده" است . مارلون در سال 2004 در سن 80 سالگی درگذشت .

     
 آلبر کامو

از نویسندگان مشهور فرانسه در قرن 20 ، که هرچند در عمر کوتاهش آثار زیادی بوجود نیاورد ، با همان آثار معدود به یک چهره ماندگار در تاریخ ادبیات فرانسه تبدیل شد . آلبر در سال 1913 در یک خانواده فرانسوی در الجزیره به دنیا آمد و پیش از اینکه در عالم نویسندگی شهرت پیدا کند با نقش مؤثری که در نهضت مقاومت فرانسه در زمان جنگ ایفا می نمود ، محبوبیت یافت . اولین اثر آلبر که موجب شهرت او در عالم ادبیات شد ، داستان "بیگانه" بود و بدنبال آن داستان "طاعون" که در سال 1947 منتشر شد سالها مورد بحث مطبوعات و محافل ادبی فرانسه بود . آلبر در سال 1957 به دریافت جایزه ادبی نوبل نائل گردید و در سال 1960 در سن 47 سالگی درگذشت .

     
 ساموئل بکت

نویسنده نامدار ایرلندی در سال 1906 در دوبلین به دنیا آمد . و در سال 1937 به پاریس رفت و تا پایان عمر زندگی کرد . ساموئل آثار خود را هم به زبان انگلیسی و هم به زبان فرانسه نوشته و از این نظر یک نویسنده استثنائی است ، زیرا آثار او به هر دو زبان از ارزش ادبی والائی برخوردار است . آثار ساموئل علاوه بر ارزش ادبی دارای عمق فلسفی و اجتماعی است . ساموئل نمایشنامه های متعددی هم نوشته است که بعضی از آنها مانند "در انتظار گودو" در سراسر جهان و به زبان های مختلف به روی صحنه رفته است . ساموئل در سال 1969 به دریافت جایزه ادبی نائل شد . بکت در سال 1989 درگذشت .

     

ازرا پوند

 

     
 بوریس پاسترناک

 

     
 بیتل ها

به معنی "سوسک ها" یک گروه هنری مرکب از 4 جوان انگلیسی به نام های جان ، پل ، جرج و رینگو بودند که از آغاز دهه 1960 تا پایان دهه 1970 در جهان غوغا آفریدند . فعالیت گروهی بیتل ها با قتل یکی از آنان "جان لنون" در سال 1980 متوقف شد .

     
 الویس پرسلی

از معروفترین چهره های هنری جهان در قرن 20 که پس از گذشت بیش از 1 ر بع قرن از مرگش بیش از هر خواننده دیگری در میان مردم آمریکا محبوبیت دارد . الویس در سال 1935 به دنیا آمده و از بیست سالگی تا پایان عمرش در صحنه ها درخشیده است . الویس در حیات کوتاه خود علاوه بر اجرای صدها برنامه هنری در 33 فیلم نیز بازی کرد و در 40 سالگی ثروتمندترین هنرپیشه زمان خود بود . الویس در 42 سالگی به علت چاقی مفرط و اعتیادات گوناگون درگدشت . صفحات آواز او هنوز سالانه بیش از 15 میلیون دلار به فروش می رسد .

     
 کریستیان دیور

از پیشگامان طراحی مد در جهان که امروز به یکی از پولسازترین رشته های هنری در جهان تبدیل شده است . کریستیان در سال 1905 به دنیا آمده و کار طراحی مد را در سالهای دهه 1930 آغاز کرد . ولی با آغاز جنگ دوم جهانی کار او متوقف ماند . کریستیان از سال 1947 کار خود را از سر گرفت و تا سال 1957 که در 52 سالگی درگذشت سلطان مد جهان شناخته می شد . مارک کریستیان دیور بعد از مرگ او به عنوان یکی از معروفترین نامها در عالم مد باقی مانده است .

     
 گابریل شانل

معروفترین نام در دنیای مد و عطریات و لوازم آرایش بود . گابریل در سال 1883 در پاریس بدنیا آمد . و سالهای دهه 1920 ، انقلابی در مدهای لباس زنانه بوجود آورد . مارک شانل در سالهای قبل از جنگ دوم جهانی و دهه 1950 معروفترین نام در دنیای مد بود . از سالهای دهه 1950 به بعد لوازم آرایش و عطریات شانل هم شهرت یافت . گابریل در سال 1971 در سن 88 سالگی درگذشت . و ثروت هنگفتی برای بازماندگانش بر جای گذاشت .

     
 مرلین مونرو

از معروفترین هنرپیشگان سینمای آمریکا در سالهای دهه 1950 که هرچند بیش از 10 سال در عالم سینما هنرنمائی نکرد ، بواسطه زندگی پر ماجرا و مرگ اسرار آمیزش در 36 سالگی به افسانه ای تبدیل شده است . مرلین در سال 1926 در خانواده فقیری در لس آنجلس به دنیا آمد و تا سن 24 سالگی که بر حسب تصادف و پس از چاپ عکس هایش در یک تقویم مصور وارد عالم سینما شد ، به سختی روزگار می گذرانید . مرلین در سال 1953 با فیلم "آقایان مو خرمائی ها را می پسندند" شهرت یافت و با فیلم های "خارش هفت ساله" و "ایستگاه اتوبوس" و "بعضی ها داغشو دوست دارند" به اوج شهرت رسید . ازدواج های مرلین با "جودی ماگیو" قهرمان محبوب بیس بال آمریکا و "آرتور میلر" نمایشنامه نویس معروف نیز بر شهرت او افزود . اما مهمترین ماجرای زندگی مرلین روابط عاشقانه او با "جان کندی" رئیس جمهور معروف آمریکا بود که مرگ نا به هنگام یا خودکشی او را هم با این ماجرا بی ارتباط نمی دانند .

     
 کلارگ گبیل

از برجسته ترین هنرپیشگان عالم سینما که قریب 30 سال از 1930 تا 1960 در دهها فیلم ایفای نقش نمود ، که از معروفترین آنها می توان از "خاک سرخ" و "بر باد رفته" و "در یک شب اتفاق افتاد" و "مردان رشید" نام برد . کلارک در حین بازی در صحنه پایانی آخرین فیلمش "وصله های ناجور" در سال 1960 در سن 59 سالگی سکته کرد و درگذشت . نویسنده سناریوی این فیلم "آرتور میلر" و هنرپیشه زن اول آن " مرلین مونرو" بود .

     
 فرانک سیناترا

از برجسته ترین چهره های هنری در آمریکا ، که قریب 60 سال هم به عنوان خواننده و هم هنرپیشه شهرت جهانی یافت ، فرانک در سال 1915 به دنیا آمد و در دهه 1940 به عنوان خواننده شهرت داشت . در سال 1950 وارد عالم سینما شد و با ایفای نقش در فیلم "از اینجا تا ابدیت" در سال 1953 راه موفقیت خود را در عالم سینما گشود . فرانک ضمن هنرنمائی در دهها فیلم سینمائی همچنان به کار خوانندگی ادامه می داد و در بسیاری از فیلمهایش هم آواز می خواند . فرانک که از او به عنوان محبوب ترین خواننده آمریکائی در قرن 20 نام برده میشود در سال 1998 در سن 87 سالگی درگذشت .

     
 جین فوندا

از هنرپیشگان معروف سینمای آمریکا ، که با فعالیت های دامنه دار بر ضد جنگ ویتنام شهرت سیاسی هم کسب کرد ، در سال 1937 بدنیا آمد . او دختر یکی از هنرپیشگان معروف هالیوود به نام "هنری فوندا" بود و از نوجوانی وارد عالم سینما شد . جین در فیلمهای متعددی هنرنمائی کرده و دو بار به دریافت جایزه اسکار به عنوان بهترین هنرپیشه زن نائل شده است .

     
 آودری هپبورن

از هنرپیشگان معروف سینما درسال 1929 در بروکسل بلژیک به دنیا آمد . خانواده او در جریان جنگ جهانی دوم به آمریکا مهاجرت کردند و آودری پس از پایان تحصیل وارد عالم سینما شد و خیلی زود شهرت یافت . آودری در سال 1953 در حالی که 24 سال بیش نداشت به خاطر بازی در نقش اول زن فیلم "تعطیلات در رم" به دریافت جایزه اسکار نائل آمد و بعد از آن نیز 11 فیلم دیگر هنرنمایی کرد . آودری در سال 1993 به بیماری سرطان درگذشت .

     
 سوفیا لورن

مشهورترین ستاره سینمائی ایتالیا در سال 1934 در خانواده فقیری در رم بدنیا آمد و دوران کودکی و نوجوانی او در عسرت گذشت . در 19 سالگی توجه یک کارگردان ایتالیایی را به خود جلب کرد و پس از ایفای نقشهای درجه دوم در چند فیلم از اواخر دهه 1950 نقشهای درجه اول به او محول شد . سوفیا با فیلمهای "ازدواج به سبک ایتالیایی" و "دو زن" به اوج شهرت رسید و جایزه بهترین هنرپیشه زن را به خاطر بازی در فیلم دو زن در فستیوال 1961 کان دریافت نمود . سوفیا تا سال 1990 در بیش از 30 فیلم ایتالیایی و آمریکایی هنرنمایی کرده است .

     
 الیزابت تایلور

از معروفترین هنرپیشگان زن سینمای جهان ، در سال 1932 در لندن به دنیا آمد . در سال 1939 الیزابت و والدینش به کالیفرنیا مهاجرت کردند و دوستی و معاشرت این خانواده با یکی از نویسندگان سینمایی پای الیزابت را از کودکی به سینما باز کرد . الیزابت تایلور اولین نقش خود را در 9 سالگی ایفا کرد و 10 سال بعد در 19 سالگی با هنر نمایی در فیلم " مکانی در آفتاب " به جمع ستارگان مشهور هالیوود پیوست . درسال 1962 که الیزابت تایلور با ایفای نقش کلئوپاترا ملکه مشهور مصر به اوج شهرت رسید ، با هنر پیشه مرد این فیلم ریچارد برتون ازدواج کرد . ازدواج های قبلی الیزابت تایلور بیش از دو سه سال دوام نیافته بود ، ولی زندگی زناشویی او با ریچارد برتون 10 سال به طول انجامید وبعد از طلاق نیز براد بار دوم با او ازدواج کرد ، هر چند ازدواج دوم هم به طلاق انجامید . الیزابت تایلور در بیش از 40 فیلم هنر نمایی کرده و از ثروتمند ترین ستارگان سینمایی جهان است . ریچارد برتون در سال 1984 درگذشت .

     
 آلکساندر سولژنیتیسن

 

     
 نجیب محفوظ

معروفترین نویسنده در جهان عرب و تنها نویسنده مسامان که به دریافت جایزه ادبی نوبل نائل آمده ، در سال 1911 در قاهره به دنیا آمد . کار نویسندگی را با روزنامه نگاری آغاز کرد و پس از سقوط رژیم سلطنتی در مصر ، با انتشار رمانی که ، نوعی "اتبیوگرافی" و متضمن وقایع منجر به سقوط پادشاهی در مصر بود ، شهرت یافت . نجیب بعد از نخستین کتابش که به زبان انگلیسی و فرانسه ترجمه شد و موجب شهرت او در خارج از مصر شد ، چندین رمان پرفروش دیگر هم نوشت و در سال 1988 نخستین نویسنده در جهان عرب بود که به دریافت جایزه ادبی نوبل نائل آمد .

     

   + سارا علیمحمدی - ٢:۱٢ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٩/۱٠/٢


www.irLearn.com